3 způsoby, jak chytře využít vysloužilou elektroniku

3 způsoby, jak chytře využít vysloužilou elektroniku

Pokud to nemusíš mít, tak si to nekupuj. Pokud už to máš, tak to nevyhazuj.“ Tohle pravidlo zero waste už jste asi v nějaké podobě slyšeli. Jenže co když se mi věci prostě pokazí? Nebo můj telefon nejnovější appky prostě neutáhne? Tři konkrétní tipy pro smartphone, laptop a hifi věž.

Využívání vysloužilé věci pro jiný účel nebo jiným způsobem mě baví, protože v první řadě předpokládá kreativitu. Většinou nestojí nic, nebo jen zlomek pořizovací ceny původního předmětu. Nejen že se tak dá oddálit odchod zboží do věčných smetišť, ale většinou se u toho i zabavíte.

Následující tipy proto neberte jako hotový návod, ale jako inspiraci k probuzení vlastní vynalézavosti.

Zastaralý telefon

Před lety jsem koupil Samsung J5 a dal jsem si předsevzetí, že mi vydrží alespoň tolik let, kolik má v typovém označení. Realita byla taková, že upgrady Androidu už chudák stařík po třech letech moc nedával a po čtyřech už se to ve většině aplikací hemžilo chybami a bez záseků dokázal už snad jen nabíjet. Možná přijde den, kdy ho vyhodím do sběru…

Jelikož nerad prohrávám, mobil jsem nevyhodil, ale přistoupil k celkem radikální úpravě:

  • tovární reset
  • odstranění simky
  • vypnutí dat, wifi, gps, zkrátka všeho, co z chytrého mobilu dělá chytrý mobil 🙂
  • přeskočil jsem vytváření Google účtu

Co jsem získal? „Hloupý“ mobil, který umí mimo jiné přehrávat videa, fotit, nahrávat zvuk a přehrávat hudbu. Pro naši dceru, která miluje audiopohádky a sama si na můj „odepsaný“ mobil svoje vlastní příběhy nahrává, je to první kontakt s digitálním světem bez rizik, která přináší internet. Vzniklo několik terabajtů rozmazaných fotek, videí našeho psa, jak si líže intimní partie, a nahrávek, na níž kromě různých druhů řevu a smíchu nenajdete nic. Ale baví se všichni a mobil slouží dál.

Pokud nemáte děti, možná by „přehrávač“ ocenili naopak někteří prarodiče, kteří si třeba jinak s technikou nebo internetem netykají, a budou rádi, že jim přes USB kabel přednahrajete to, co by sami na internetu nenašli nebo nechtěli hledat.

A jestli vás třeba trápí, co všechno o vás Google ví, tak si do svého odchytřeného mobilu můžete koupit předplacenou simku, nikdy se na něm nepřihlásit k internetu a jste rázem plně anonymní.

Ať už bude využití jakékoli, automaticky získáváte ještě jeden bonus. Zatímco před výmazem a vypnutím všech Google služeb vydržel můj mobil sotva den, teď je v permanenci skoro týden. Se stejnou baterií.

Rozbitý laptop

Taky vás tyhle obrázky kolegova Macu vyloženě bolí? Nemusí. Je pravda, že svého tech-společníka nemusíte pokládat na kopírku, jejíž víko má stejnou barvu jako váš společník, ale když už se to stane, mimikry zafungují a při otevření kopírky to dopadne stejně nebo hůř, nemusíte házet notebook do žita.

Každému se doma válí minimálně 2 nepotřebné myši a 1 klávesnice (kdo tvrdí, že ne, nejspíš se nepodíval pod všechny postele a na všechny skříně). A pokud máte to štěstí, že máte i plonkový monitor, můžete z celé patálie vyváznout bez ztráty kytičky a z přenosného notebooku si udělat solidní stolní pc.

I když zrovna nehážete notebook po zemi, další závadou bývá (často i „samovolné“) poškození displeje nebo zavíracích pantů. Anebo, jak dobře ví třeba moje drahá polovička, také touchpady polité kafem. Pokud při používání nemusíte přístroj přenášet, není nezbytně nutné pouštět se do nákladné a často i ekonomicky nesmyslné opravy a stačí jen nahradit poškozenou část notebooku částí externí. S výběrem kabelů, konektorů a redukcí vám v případě potřeby poradí každý solidní obchod. Stačí si odfotit dostupné porty na notebooku.

A pokud vás – tfuj tfuj – nepotkalo žádné neštěstí a prostě „jen“ vlastníte starší model, který byste rádi vyměnili za svižnější, zvažte, jestli by třeba nestačilo vyměnit starý HDD disk za SSD disk a přeinstalovat systém. Tyhle dvě věci dělají divy. Pokud je problémem jen výdrž baterie, není dneska žádný problém levně dokoupit novou – zvlášť pokud netrváte na originální a stačí vám jen kompatibilní univerzálka.

Pravěká hifi věž

Pokud patříte mezi technicky zdatnější jedince, pak jsou pro vás možná dva předchozí tipy asi zbytečné, nebo přinejmenším zbytečně samozřejmé. Troufám si ale tvrdit, že o možnosti oživení starých hifi věží jste nejspíš vůbec nepřemýšleli. O co jde?

Možná máte vy nebo rodiče doma mohutnou starou věž z počátku tisíciletí, na kterou sedá prach. Nejdřív vám odejde CD přehrávač, potom kazety (sic!), v lepším případě funguje rádio. Pokud jste majitelem modelů s možností přehrávání USB, máte relativně snadnou pozici, ale i tak si možná postesknete, že byste raději přehrávali přímo ze Spotify, YouTube…

Řešení existuje. Pokud si koupíte Bluetooth zesilovač (na eBay nebo Amazonu jsou k dostání i levné modely od 500 do 1000 Kč včetně poštovného, já jsem nakoupil dokonce za 390 Kč), můžete využít to zásadní na vaší věži, co většinou funguje nejdéle – reproduktory. Dneska přece vůbec nepotřebujete plastovou „krabici“ na přehrávání, ale stačí vám použít mobil.

Většina adaptérů samozřejmě není jen na Bluetooth, ale umožňuje i USB nebo AUX mód, takže pokud máte funkční reproduktory, nemusíte vytvářet koupí nové věže další „e-junk“ a ještě k tomu ušetříte relativně dost peněz. Uvedené řešení samozřejmě funguje i s počítačem.

Další tipy?

Našli jste dobré využití pro vaši starou elektroniku? Tak se nestyďte a poraďte ostatním čtenářům třeba na Facebooku Budekovice.cz 🙂

Location | Publikováno v Blog