Library of Things aneb Co všechno se dá sdílet?

Library of Things aneb Co všechno se dá sdílet?

Představte si, že by pro Budějce existovala virtuální knihovna, ve které si od lidí i půjčoven budete moci přes jednoduchou appku půjčit cokoli. Od knihy přes elektro až po zahradní nářadí, auto nebo vybavení na camping. Bohužel, přestože online platformy tohoto typu už existují, nabídka předmětů v Budějcích se limitně blíží nule. Kdo s tím může něco udělat? Každý z nás!

Platformy typu Půjčím.to a SharyGo nabízí jednoduché uživatelské rozhraní, nicméně pro nepražáky jejich užití mírně řečeno skřípe a oslnivá není většinou ani nabídka předmětů. Při pohledu na jejich sociální média člověk upřímně řečeno netuší, jestli ještě (nebo jak moc) žijou… Dostupnost předmětů pro Budějčáky ale každopádně můžete změnit snadno: přihlaste se na jednu ze zmiňovaných platforem a přidejte svoji nabídku. Cokoli od dronů, elektrokol až po hudební nástroje nebo kuchyňské vychytávky. You name it.

Než se ale věci zcentralizují do jednoho pohodlného místa, mám pro vás několik osvědčených a vyzkoušených tipů.

Profi nářadí

Pokud holdujete kutilství a nemáte zrovna po ruce nářadí, které potřebujete, pak místem s asi nejkompletnějším sortimentem bude Bauhaus. Je ale důležité si vždy dopředu ověřit dostupnost, ať se vyhnete zbytečným komplikacím.

Knihy během koronaviru?

Pokud patříte do čtenářské bubliny, asi víte, že od 22.10.2020 si v Budějcích kvůli epidemiologickým opatřením žádnou knížku z knihovny prostě nepůjčíte. Sorryjako. Pokud ale máte platný čtenářský průkaz, můžete si zdarma půjčit až 4 e-knihy za měsíc díky partnerství budějovické knihovny s aplikací E-reading. Návody na webu knihovny jsou mírně řečeno zmatené, stačí tři jednoduché kroky:

  • V online katalogu knihovny si po přihlášení vyhledejte knihu a podívejte se, jestli se u ní nachází symbol
  • Pokud ano, klikněte na něj a požádejte o e-výpůjčku
  • Nainstalujte si do svého mobilního zařízení (mobilu, tabletu…) nebo čtečky se systémem Android aplikaci E-reading a vytvořte si v ní účet pod stejným emailem jako v knihovně. A pak už jen stahujte a čtěte. Knihy se vám po 30 dnech samy odstraní ze zařízení.

Auta klidně na hodinu s GoDrive

Ať už vás nechalo auto ve štychu, nemáte přezuto nebo se prostě nechcete vázat, můžete si přes jednoduchou aplikaci vypůjčit auto na hodinu… nebo i na víkend. V nabídce jsou vozy Škoda Citigo, Fabia a Rapid i elektromobil Škoda Citigo iV. Hodinová výpůjčka nejlevnějšího vozu vás vyjde na 49 Kč + 4,90 Kč / kilometr. Nejlevnější víkendové zápůjčky s volným nájezdem 250 km jsou za 1490 Kč.

Skútry přímo v Budějovicích

Půjčení skútrů tak, aby pro ně člověk nemusel jezdit mimo Budějovice nebo na Lipno? Sice není sezóna, ale až bude, půjčte si na výlet Yamahu Majesty 125ccm. Stačí vám na to řidičák na auto a i ve dvou skútr bez problémů hodí 80-90km/h na rovince. Pan Trš z půjčovny na Suchomelské kousek od Terna navíc před každou výpůjčkou stav skútru kontroluje (má servis motorek, takže tomu fakt rozumí) a pokud potřebujete, vše vám ochotně vysvětlí a ukáže. Na 24h vás výpůjčka vyjde na 750 Kč + palivo, v ceně jsou i 2 přilby, pokud potřebujete. Výhodou je, že vracení může proběhnout i o víkendu, nemusíte se tedy obávat toho, že byste museli kvůli víkendové výpůjčce brát hned 3 dny.

Kola a elektrokola

Možná máte pocit, že motor ke kolům prostě nepatří a že pocení a funění je nezbytnou součástí každého výletu. To podepisuju 🙂 Nicméně jsou situace, kdy byste rádi určitou trasu zvládli rychleji nebo si prostě chcete vozítka na elektrický pohon jen tak vyzkoušet. Na Husově třídě si v e-půjčovně CykloExtra můžete půjčit kola s agregátem a baterií Bosch, která mají dojezd až 100 kilometrů. Na den (od 9:00 do 18:00) zaplatíte 800 Kč, ale je třeba počítat také s vratnou zálohou 5000 Kč.

A pokud jste ještě nezkusili půjčovnu kol od Českých drah, rozhodně doporučuju. Dojedete vlakem na výlet, půjčíte si kolo, elektrokolo nebo koloběžku a v jiné stanici, která službu ČD Bike podporuje, ho můžete vrátit. Ceny jsou navíc velmi příznivé, třeba za elektrokolo na den zaplatíte jen 350 Kč, s jízdenkou nebo In-kartou jen 300 Kč. Obyčejná kola si na den půjčíte za cenu kolem 200 Kč. Půjčování a vracení ale nefunguje ve všech stanicích a je proto nutné se dopředu informovat.

České Budějovice, České Velenice, Jindřichův Hradec, Lipno nad Vltavou, Písek, Tábor, Třeboň, Třeboň Lázně, Veselí nad Lužnicí, Vyšší Brod klášter

Seznam stanic v Jihočeském kraji, které v roce 2020 podporovaly půjčení a vracení kol

No, jak je vidno, není to u nás s půjčováním věcí zas až tak špatné, jen se to neděje přes jeden centrální web. Dejte mi určite vědět, jaké další věci jste si v Budějcích půjčili vy a byli jste spokojeni. A pokud potřebujete vybagrovat pořádnou díru, přidejte si do záložek Bagruju-levně.cz. Dneska se totiž dá půjčit úplně cokoli 🙂

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Autor článku je zaměstnancem GoDrive. Žádný z přímých nebo nepřímých odkazů a kontaktů v tomto článku není placenou reklamou. Nic z nich nemám, ani za ně nenesu odpovědnost. Snažím se jen podělit o dobrou zkušenost s těmi, kdo žádné podobné kontakty nebo zkušenosti nemají.

Location | Publikováno v Blog