Energie aneb Jde to i bez panelů

Energie aneb Jde to i bez panelů

Pokud zrovna nestavíte nový dům podle nejnovějších ekologických norem, možná si říkáte, že nemáte moc možností, jak se podílet na čistějším energetickém mixu a úspoře energií. Kupodivu to tak není. Osobně jsem si vyzkoušel, že obojí jde překvapivě snadno a bez vrtání, třeba i v nájemním bytě.

Každý geek asi občas přemýšlí nad tím, jak by bylo super mít ostrovní dům a být nezávislý na systému. OK, nevím, jestli každý, možná jsem divný jen já. Myšlenka, že si člověk vystačí jen s tím, co mu dá příroda, a nepotřebuje platit nikomu dalšímu, je pro mě každopádně lákavá.

Jenže realita je taková, že člověk žije ve městě, v bytě, kde se všechny možnosti zdají být zavřené (solární nabíječka na mobil opravdu nic nespasí). Možná to máte podobně, možná jen nechcete investovat spoustu peněz do něčeho, čím si nejste úplně jistí – ať už jde o tepelná čerpadla, fotovoltaiku nebo třeba systém na efektivní využívání šedé vody.

Před dvěma lety jsem proto začal hledat nějaké kompromisní alternativy, které jsou dostupné pro každého. V nájemním i vlastním bytě, v domě, na chatě…

Varianta 1: úsporná řešení

Mnohé budovy na tom z hlediska energetické náročnosti nejsou moc dobře. Řečeno stručně, „žerou“. Z různých důvodů ale nemáte dostupné řešení – není široká shoda mezi vlastníky bytů, nejsou dostupné finance a podobně. Pak tedy přichází na řadu pár způsobů, kterými si můžete pomoct sami. Naší domácnosti při jejich použití a stejném způsobu užívání už po dva roky za sebou výrazně klesla spotřeba.

Ochrana proti úniku tepla při vytápění: u nás doma máme klasické plynové topení z dob císaře Franze Josefa a nezateplené cihlové zdi. Za každý radiátor jsme proto instalovali fólii Radflek, která odráží vydané teplo zpět do místnosti. Jednoduché, ale účinné. A vůbec ne drahé.

Úsporné perlátory a sprchové hlavice: do kuchyně i do koupelny jsme instalovali perlátory od české firmy Watersavers. Můžete si sami nastavit požadovaný průtok – zvládne to i technický antitalent. Sprchová hlavice Pulse Eco Shower, kterou jsme koupili minulý rok, má průtok 6 litrů / minutu. Komfort sprchování je přitom vynikající díky technologii, která vodu nevytlačuje konstantním proudem (ten by byl při průtoku 6l/min opravdu slabý), nýbrž pulzuje v kratičce přerušovaných, o to intenzivnějších intervalech. Pokud máte neúspornou splachovací toaletu, můžete také použít například Dry Planet Save-a-flush bez nutnosti její kompletní výměny. Všechny tyto produkty jsem objednával z eshopu Econea.cz, který má celé téma komplexně zpracované i na svém blogu. Pokud víte o kamenném obchodě v Budějcích, kde jsou tyhle vychytávky taky k dostání, budu vděčný za tip a rád doplním!

Výměna atmosférického plynového kotle za kondenzační: OK, tady trochu podvádím. Výměna kotle je záležitost, která v dnešní době vyjde poměrně draho (před 2 lety jsme zaplatili cca 60 000 včetně vložkování komína, a to byla hodně dobrá cena). U nás to ale nebyla otázka volby, nýbrž nutnosti – 20 let starý kotel po předchozích majitelích prostě dosloužil. Pokud se vás to týká a chtěli byste doporučení, tak nám komplet výměnu zařídil šikovný a spolehlivý plynař Daniel Dolejší přímo z Budějovic.

Reálná úspora za 2 roky: spotřeba plynu šla dolů o 30% za první rok a o 33% za druhý rok. Reálně se tedy dá počítat s téměř třetinovou úsporou. Samozřejmě záleží na více faktorech, každý byt je specifický. Oč neúspornější na začátku jste, o to víc různými opatřeními ušetříte. U vody jsme pozorovali úsporu 20% za první rok a 23% za druhý rok. Všimněte si, že elektrickou energii jako takovou jsme neřešili – i tak jsme ale nepřímo ušetřili v průměru 7% ročně. Všechno je totiž propojené, a proto ani nejde přesně určit, jaký konkrétní podíl které opatření má. Pro mě je důležité, že fungují 🙂 Za dva roky bychom při cenách z roku 2018 ušetřili asi 20 000 Kč.

Možná vás tahle čísla nijak neuchvátí. Mně to ale přijde jako dobrá investice do něčeho, co vám sníží měsíční výdaje do doby, než se třeba rozhodnete k nějakému systémovějšími řešení.

Varianta 2: čistý energetický mix

Úspora je o efektivitě (vytápění, svícení, zacházení s vodou). Záleží ale také na tom, odkud se věci berou, a to nejen v případě pochybných výrobků z čínských eshopů. U elektrické energie existují různé cesty. Za uhlí už dneska moc lidí (kromě těch z uhelné branže a lobby) příliš hlasitě nebojuje. Mnohem spornější je to u jádra, kde už jsou tábory skalních zastánců i odpůrců poměrně velké. U obnovitelné energie ze slunce, vody, větru nebo biomasy jsou zase problematická některá systémová nastavení (viz kauza dotovaných solárních elektráren z let 2009-2010), ale třeba i otázka likvidace vysloužilého materiálu, což nejsou někteří odpůrci ochotni překousnout.

Pokud patříte k těm, kdo i přes různé dílčí výhrady s obnovitelnými zdroji energie sympatizují, mrkněte na to, jak můžete podíl čisté energie v českém energetickém mixu zvýšit, aniž byste museli hned instalovat panely nebo kupovat složitá energetická řešení.

Zdroj: Unsplash.com

Elektřina Nazeleno od NanoEnergies

Nejen v Budějovicích, ale v celé České republice můžete přejít k dodavateli energie, který vykupuje pouze zelenou elektřinu od menších lokálních výrobců. Nejedná se o žádnou „papírovou elektřinu“ (jakési novodobé odpustky), ale o skutečný výkup energie od českých a moravských dodavatelů, který je každoročně ověřován nezávislou externí společností. Do vaší zásuvky sice pořád těmi samými kabely teče mix elektřiny z nejrůznějších zdrojů, nicméně tím, že svými penězi umožníte většímu množství obnovitelné energie přístup do sítě, děláte český energetický mix o něco málo udržitelnějším. Nejde tedy o status jednotlivce (já jsem ten s těmi panely a 100% eko), ale o podporu zdravého systému. Přepis se dá vyřídit čistě online (mám vyzkoušeno) a novinkou je i možnost zakoupení elektřiny Nazeleno na Košík.cz.

Zelená od E.ONu

Pokud máte z různých důvodů výhrady k předchozí volbě a preferujete zázemí velké, prověřené společnosti, ani vy nemusíte věšet hlavu. Zelená od E.ONu funguje na velmi podobné bázi jako ta od NanoEnergies – dokonce si můžete určit, který alternativní zdroj energie vám je nejbližší. Musíte se ale smířit s tím, že E.ON jako společnost samozřejmě nedisponuje pouze obnovitelnou energií – a není divu, tady jsme v úplně jiných objemech, pro které zatím ani neexistují čistě obnovitelná řešení. I proto E.ON podporuje nejrůznější ekologické a udržitelné projekty – například elektromobilitu, pod kterou spadá mimo jiné i podpora sdíleného budějovického elektromobilu GoDrive formou zvýhodněného nabíjení.

Na koho se obrátit v Českých Budějovicích?

Aby to nevypadalo, že si všechno cucám z prstu, zeptal jsem se na názor i povolanějších lidí. Kdybyste hledali čistě energetické poradenství, využít můžete Energy Centre České Budějovice, které už dvacet let poskytuje bezplatné konzultace právě v této oblasti. Pomoci mohou při rekonstrukcích i drobnějších úpravách a díky svým přeshraničním kontaktům zprostředkovali i pozvání vzácného hosta na říjnovou akci v Horké Vaně, který se podělí o své zkušenosti s carsharingem v Horním Rakousku.

I pan Edvard Sequens, který mi ochotně odpověděl na několik otázek, se problematikou energetiky dlouhá léta zabývá. Sdružení Calla, jehož je předsedou, sídlí přímo v Českých Budějovicích a primárně se zaměřuje na ochranu přírody a životního prostředí. O možnostech úspory energie pro buděkovice.cz napsal:

Edvard Sequens, předseda sdružení a energetický poradce

I ve starším domě nebo bytě má člověk řadu možností, jak snížit spotřebu energie, a tedy svoji ekologickou nebo jen uhlíkovou stopu. Pokud jsem v nájmu, jsem obvykle omezen na vybavení své domácnosti. Jistě už každý nejspíš slyšel  klasické poučky o nepřetápění, vypínání nepoužívaných spotřebičů, preferenci sprchování před koupáním, energeticky šetrnějších způsobech vaření, praní apod. Těch rad si každý na internetu najde velkou spoustu a může je realizovat dle možností a chuti.  

Co ale s výměnou elektrospotřebičů za úspornější? Vyplatí se to? Vždyť nejde jen o samotnou spotřebu elektřiny, ale o environmentální návratnost – energii a materiály, které jsou uložené v samotném výrobku. Většina domácích spotřebičů je díky zpřísňujícím se normám  mnohem méně energeticky náročná než před lety. Snad nejvýraznější je to u lednic. Poradit se můžete na webu uspornespotrebice.cz. Pokud máte spotřebič starší než deset let, nemusíte mít obavu – jeho výměna se vám finančně vrátí. Jen pozor, nemusí to platit, pokud je ten nový výrazně větší, než byl původní (typicky třeba u televizorů). Také svítit klasickými žárovkami je dnes přežitek. Nemusíte je hned vyhazovat, doslouží klidně na místech, kde rozsvěcíte jen příležitostně, jako je sklep, půda a podobně.

Další možnost vám přináší volba dodavatele elektřiny. Dnes jsou už obchodníci, kteří Vám dodají čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Ne snad, že by ji dokázali oddělit od té temelínské, ale množství, které  spotřebuje vaše domácnost, oni nakoupí od výrobců. Jen se předem informujte, jestli to u nich funguje takto, nebo místo toho nakupují zelené certifikáty třeba z norských vodních elektráren. Do těch bych moc chodit nedoporučoval. 

Kdo má dům vlastní, otevírá se mu větší pole možností. Základem budiž zateplení stěn, střechy nebo půdy, sklepa, výměna oken i dveří. Bývají to finančně nákladné kroky, které se zaplatí až v delším horizontu, ale na komfortu bydlení je poznáte mnohem dříve. Ekonomicky vám ale může pomoci dotace ze státní Zelené úsporám. Cestou k větší soběstačnosti pak je instalace vlastního zdroje – fotovoltaiky ideálně s akumulací, solárních kolektorů na ohřev, tepelného čerpadla nebo moderního kotle na pelety. Opět je tu možnost pomoci si k danému zařízení se státní podporou.

Naše energetická poradna vám může pomoci s nasměrováním, základní radou, potřebujete-li se v problematice zorientovat. Případně tedy pište na edvard.sequens@calla.cz.“ 

Zvýraznění pasáží v textu Edvarda Sequense bylo provedeno webem buděkovice.cz.


Chcete dostávat upozornění na nové články?

Autor článku je zaměstnancem budějckého carsharingu GoDrive. Energy Centre České Budějovice pro akci v Horké Vaně zdarma zajistil hosta a stal se tak jejím partnerem. Žádný z přímých nebo nepřímých odkazů a kontaktů v tomto článku není placenou reklamou. Nic z nich nemám, ani za ně nenesu odpovědnost. Snažím se jen podělit o dobrou zkušenost s těmi, kdo žádné podobné kontakty nebo zkušenosti nemají.

Location | Publikováno v Blog