Bydlení aneb Není všechno eko co se zelená

Bydlení aneb Není všechno eko co se zelená

Když se řekne udržitelné bydlení, spoustě lidí se vybaví pasivní domy, nízkoenergetické bytové komplexy a koncepty soběstačných staveb. Jenže to je jen jedna strana mince, která sama o sobě nezaručuje, že takové bydlení nutně přispívá k udržitelnému životu.

Nejsem urbanista ani odborník na bydlení ve městech (pokud hledáte sofistikovaný a odborný pohled, doporučuju časopis ERA21 nebo web CBArchitektura). Jen mi přišlo, že pokud se snažím popsat možnosti udržitelného života u nás v Budějcích, úplně opomenout bydlení by nedávalo smysl. Obecně moc fandím nízkoenergetickým stavbám nebo ekologickým rodinným domům, nicméně vidím dva problémy, které se s nimi často pojí.

1) „Sídelní kaše“
Stavby nových rodinných domů na okraji měst téměř vždycky zabírají cennou zemědělskou půdu nebo způsobují rozlézání okrajů měst, které architekti nazývají sídelní kaší. Nehledě na to, problémovost těchto staveb zvyšuje i potřeba vlastnit a využívat více automobilů na každodenní dojíždění, pokud se jedná o místo se špatnou dopravní infrastrukturou. Mnohdy se tak z podobného satelitu a ideálního vlastního domečku stane „panelák naležato“.

2) Exkluzivita
Jednoduše se zapomíná na to, že tento způsob života je s ohledem na počet obyvatel a charakter měst dostupný jen pro velmi malé procento populace. Není právě toto z podstaty věci neudržitelné? A proč se více nepečuje o sídliště a existující veřejný prostor, kde žije většina obyvatel našeho města?

Udržitelný dům

Jak z toho ven?

Za mě? Každý to má jinak. Vždycky budou lidé, kterým se bude líbit katalogový domek na předměstí. Dokud je poptávka, bude nabídka. Než soudit to či ono rozhodnutí, možná bych celý problém úplně otočil: ať žiju kdekoli, jak mohu bydlet udržitelněji? A to už souvisí nejen s budovou a její polohou, ale se všemi ostatními tématy, o kterých píšeme.

Při výběru nového bydlení pak lze vzít v potaz několik základních principů, kterými se dá řídit:

  • Určitě to nezní tak sexy jako vlastní dům se zahradou, bazénem a dvěma garážemi, ale byt je udržitelnější než rodinný dům. Využití relativně malé plochy pro hodně lidí zkrátka dává větší smysl. Nájemní či vlastní byt v úplně obyčejném paneláku nebo činžovním domu je tak v celkovém součtu udržitelnější než pasivní rodinný dům na okraji města. Ale není to pro každého.
  • Pokud vybíráte byty v novostavbách, zaměřte se nejen na nízkoenergetické standardy a materiály, ale i na to, jak daná stavba funguje ve svém bezprostředním okolí. Lepší než developerské projekty na zelené louce bez fungující infrastruktury obecně budou stavby na brownfieldech, prolukách nebo na pozemcích, které k bydlení byly využívány již dříve. Jednak neuberou cennou půdu a jednak jsou většinou bezpečně zakotveny v systému dopravní i občanské infrastruktury.
  • Pokud patříte mezi šťastné procento lidí, které mají možnost stavět vlastní dům, snažte se o to, abyste stavěli v lokalitě, která má funkční infrastrukturu, občanskou vybavenost, nevyžaduje nutně nadužívání aut a nezabírá novou půdu. A samozřejmě, myslete na energetickou náročnost stavby i použité materiály.
  • Pokud můžete přímo i nepřímo ovlivnit, co se kde staví, prosazujte zpracování kvalitního regulačního plánu a podporujte cestu k veřejnému prostoru, který má smysluplnou strukturu. A nezapomínejte, že zvyšování kvality života na sídlištích a ve městech obecně není nikdy dost! V Budějovicích k tomu může přispět každý občan formou participativního rozpočtu.

Dva extrémy: maximální udržitelnost versus maximální exkluzivita

Osobní zkušenost s hledáním mezicesty

Sám jsem si před pěti lety prošel hledáním rodinného bydlení v ČB. Uvažoval jsem o odchodu na vesnici i o domku na okraji města, ale nakonec jsme skončili ve starším bytě v širším centru. Důvod? Jedná se o malý dům se 6 jednotkami a společnou zahradou, kde jsme si postupně s ostatními majiteli dohodli pravidla tak, aby byl každý víceméně spokojený. Jedná se o tak klidnou lokalitu, že si občas připadáte skoro jako na vesnici. Z okna v obýváku vidíme přímo na překrásnou starou lípu, další stromy a zelené plochy.

Nemusíme vlastnit auto, protože všude dojdeme pěšky, na kole nebo použijeme carsharing. Jinými slovy, nerezignovali jsme na žádný z našich snů (zahrada, blízkost přírody), jen jsme si předefinovali proměnné: není nutné vše vlastnit výhradně. Smířit udržitelnost, představy i ekonomickou náročnost vlastního bydlení není legrace a vyžaduje to kreativitu a kompromisy, včetně kompromisů se sousedy. Ale představa, že člověka na satelitu nebo na vesnici nic neštve, asi taky není úplně udržitelná 🙂

Tak ať už to máte nebo budete mít jakkoli, můžu s klidným svědomím říct, že v Budějovicích rozhodně krásná místa k bydlení najít jde, protože…

I jako nájemník panelákového bytu na sídlišti (mluvím na základě několikaleté zkušenosti z Brna) bych mohl realizovat svoje sny, pokud budu kreativní. Taky v Budějovicích totiž existují komunitní zahrady, krásné parky a možnost rychle vypadnout z města ven, třeba nasbírat ovoce z mapy volně dostupných stromů.

Abych úplně nezavrhnul rodinné domy, musím u nás na jihu zmínit alespoň Soběstačný dům u Českého Krumlova, na který mě upozornila kolegyně Petra. V tomto případě bylo opět hodně exkluzivisticky zabráno krásné místo, i když jde o nepochybně zajímavý projekt, který po svém dokončení plánuje poskytnutí stavební dokumentace veřejnosti. Energetická stránka projektu je skutečně vychytaná, v celkové udržitelnosti postupů a materiálů však někteří odborníci oproti jiným projektům (Centrum pasivního domu, NatureSystems) spatřují určité mezery. To už ale jsme mimo Budějce i jižní Čechy, a hlavně mimo sféru vyhrazenou laikům.

Konkrétní tipy v ČB

Je pravda, že téma bydlení trochu vybočuje ze všech ostatních oblastí života, o kterých chceme psát. Na rozdíl od obchodů nebo služeb totiž nikoho nemůžu poslat bydlet tam, kde mám dobrou zkušenost (pokud tedy nechcete přijít na návštěvu :-)). Rád bych to nahradil pár kontakty, které vám můžou pomoct s hledáním i zařizováním bydlení v ČB. Mám s nimi dobrou zkušenost a myslím, že i koncept udržitelnosti jim je hodně blízký.

Radka Vacková – hypoteční poradkyně a realitní makléřka. Vždycky nám vyjednala výborné podmínky, byla připravená a profesionální. Pokud nemáte vlastní kontakty, s klidným svědomím mohu doporučit.

Truhlářství Littes – pokud rekonstruujete starší byt nebo vybavujete nový, možná budete potřebovat úložné prostory, nábytek, znáte to… Perfektní zkušenost mám se sympaťákem z Čakova.

FAKT architekti – Filip a Kateřina Landovi zpracovávají návrhy domů i interiérů. Pokud jste nikdy svoje bydlení nekonzultovali s architekty (tak, jako předtím já), nemáte se čeho bát. Nebudou vám prodávat jedno univerzální řešení, ale velice pečlivě vám pomůžou hledat to, které je optimální pro vaši situaci.

Stěhování Braunfuchs – Vsadím se, že tohle auto jste už v Budějovicích někdy potkali. Přijde mi, že jejich vozy hezky vystihují, že neplýtvají slovy, líbivým designem a reklamou, ale mluví za ně jejich práce.

Minimalismus v praxi

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Žádný z přímých nebo nepřímých odkazů a kontaktů v tomto článku není placenou reklamou. Nic z nich nemám, ani za ně nenesu odpovědnost. Snažím se jen podělit o dobrou zkušenost s těmi, kdo žádné podobné kontakty nebo zkušenosti nemají.

Location | Publikováno v Blog