Příběh

O tom, že přemýšlet se hodí a že všeho moc škodí

Když jsem se začátkem roku 2020 po čtyřech letech natrvalo vrátil do Budějovic, zajímalo mě, jaké možnosti tu mezitím vznikly pro udržitelný život. Hledání mě začalo bavit.

Problém je, že jsem člověk od přírody skeptický a nemám rád řešení, která jsou příliš radikální nebo vypadají až příliš dokonale. Tak jsem se dal dohromady s Petrou, Ondrou a Kubou, kolegy z budějckého carsharingu GoDrive, a pokusil jsem se s jejich pomocí připravit přehled opravdu prověřených podniků, služeb i produktů, které jsme my sami osobně vyzkoušeli.

Nechceme nikomu udržitelnost omlátit o hlavu. Berte, co chcete a přemýšlejte! Snažíme se inspirovat, ne kritizovat. Já osobně jsem založením minimalista a věřím tomu, že udržitelnost je v první řadě otázkou definice potřeb a životního postoje.

A hlavně: všeho moc škodí. Proto mi přijde mnohem rozumnější soustředit se na pár vybraných oblastí života, které jsou konkrétnímu člověku blízké. Připravujeme jich pro vás 9, abychom každému dali dostatečně široký výběr.

Je totiž mnohem efektivnější, když pro udržitelnost každý udělá snesitelných 20%, než když podlehneme černobílému vidění, že nic mezi 0 a 100 nemá smysl. Ve finále pár nadšenců, kteří žijou 100%, nevyváží dav těch, kteří hodili flintu do žita, protože nemohou být „dokonalí“.

Takže do toho, Budějovice, buď eko více!


Blog je součástí projektu Konkrétní možnosti udržitelného života v Českých Budějovicích, který podpořilo Město České Budějovice. Jedním z výstupů projektu bude i veřejná beseda v Horké Vaně ve středu 14. října 2020.