Komunita aneb Udržitelnost ve vztazích a společnosti

Komunita aneb Udržitelnost ve vztazích a společnosti

Udržitelnost a ekologie nejsou jen péčí o hmotné statky. Jako lidstvo jsme součástí ekosystému a jako Budějčáci jsme především občané města, kde žijeme. A k tomu patří vzdělání, kultura, tělesné i duševní zdraví. Je proto potřeba pečovat nejen o klima ve smyslu planety a přírody, ale i o klima společenské. Seznamte se se šesti projekty, které k udržitelným vztahům v Budějcích rozhodně přispívají. Oteplování je v tomto případě více než žádoucí.

1. ScioŠkola České Budějovice

Výhody i nevýhody tradičního školského systému jsme asi mnozí poznali sami na sobě. Pokud jako rodič pokukujete po škole, která stojí mimo něj, a přesto nabízí prověřenou metodiku, tak vězte, že od září 2020 máme v Budějcích ScioŠkolu. Zaměření na kompetence a na schopnost přijímat změny, provizoria i výzvy, je mi velmi blízké. Školné se platí 10 měsíců v roce a zahrnuje kroužky i družinu za celkem 4900 Kč / měsíc (s možností sourozeneckých slev a nadačního fondu).

Zdroj: Facebook ScioŠkoly České Budějovice

2. Klubík Hrajánek

Možná je u vás na školu ještě brzy. V tom případě rozhodně zbystřete, protože málokdo ví o Hrajánku – klubu pro děti (0-6 let) i rodiče, který vede Magda Kodymová, původní profesí dětská sestra. I proto může nabídnout hlídání nejen školkových dětí, ale i těch nejmenších a mám osobně vyzkoušeno, že dětem se od ní nechce 🙂 Metodika vychází z pedagogiky Franze Ketta a Marie Montessori.

Zdroj: Facebook klubu Hrajánek

3. Studentský kostel jako kulturní centrum

Již před lety proběhla proměna bývalého archivu v kostele při Biskupském gymnáziu v Budějovicích na studentské kulturní i duchovní centrum. Od té doby hostil Studentský kostel sv. Rodiny mnoho výstav, dobročinných koncertů a aukcí, duchovních i kulturních programů, mezi nimi i Divadlo Víti Marčíka nebo Cantus Firmus. Na obnově interiéru se podílel uznávaný český architekt Josef Pleskot.

Zdroj: Facebook Studentského kostela sv. Rodiny

4. Odlehčovací služba Stella

Služba Stella, kterou v Rožnově provozuje Simona Křížová, si klade za cíl odlehčit rodinám, které se starají o děti s postižením. Poskytuje tak nesmírně cenný doplněk k ostatním institucím podobného zaměření a od podzimu 2020 dokonce prostřednictvím vozidel carsharingu GoDrive nabízí službu vyzvednutí dětí ze škol či školek.

Zdroj: Facebook služby Stella

5. Domácí Hospic sv. Veroniky

O paliativní medicíně jako nesmírně důležitém sektoru zdravotnické péče se mluví již delší čas. Budějce bohužel zatím svoje vlastní zařízení tohoto typu nemají, nicméně u nás funguje mobilní hospic, který je odloučeným pracovištěm hospicu v Prachaticích.

Zdroj: Facebook Hospice sv. Veroniky

6. Dostupná psychoterapie a duševní zdraví

Pandemie je obrovskou zátěží pro lidskou psychiku. Mnohdy je ale těžké si v nepřeberném množství vybrat správně a překonat zcela pochopitelné obavy. V ekonomicky nejisté době navíc může hrát důležitou roli i nedostatek financí. Opravdu mě potěšilo, že existují projekty jako Sociální klinika, které lidem s nízkým nebo žádným příjmem jsou schopny poskytnout krátkodobou bezplatnou pomoc a péči. Nemálo psychologů též má smlouvy s pojišťovnami, ale tam je třeba počítat s dlouhou čekací dobou. Od známých v oboru vím, že rok od roku roste počet klientů a kapacity bohužel nestíhají. Pak nezbývá než sáhnout do kapsy a svěřit se do péče psychologa či terapeuta se soukromou praxí.

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Žádný z přímých nebo nepřímých odkazů a kontaktů v tomto článku není placenou reklamou. Nic z nich nemám, ani za ně nenesu odpovědnost. Snažím se jen podělit o dobrou zkušenost s těmi, kdo žádné podobné kontakty nebo zkušenosti nemají.

Location | Publikováno v Blog