Udržitelný Internet aneb Jak můžete vyhledáváním sázet stromy

Udržitelný Internet aneb Jak můžete vyhledáváním sázet stromy

O tom, že nešetrná těžba surovin pro výrobu elektroniky devastuje životní prostředí, se tak nějak ví. Už méně se ale mluví o tom, že i cloudová úložiště, streamování hudby a filmů jsou energeticky nezanedbatelnou zátěží. Existují ale projekty, které se tyto vlivy snaží kompenzovat. Jedním z nich je i vyhledávač, který umí sázet stromy.

Internet se za poslední desetiletí stal něčím, jako je vzduch. Ani si ho nijak zvlášť neuvědomujeme, prostě tu je. A už vůbec nemyslíme na to, že nepředstavitelné množství dat, která digitálním prostorem denně protečou, vyžaduje k přenosu i uchování brutální množství energie. Serverové farmy a datacentra jsou něčím, o co se zajímá jen hrstka zasvěcených. Tak co s tím?

Takhle asi ne, že…

Ecosia, zodpovědný vyhledávač

V Německu vznikl už v roce 2009 projekt, který je geniálně jednoduchý: vzal existující vyhledávač Bing od Microsoftu a začal na své platformě ecosia.org nabízet prostor inzerentům. Veškerý zisk z reklam po odečtení nákladů na provoz pak Ecosia předává organizacím, které sázejí stromy. Každý měsíc zveřejňuje detailní bilanci příjmů i výdajů a před časem se zavázala k tomu, že firma nikdy nebude moct být prodána či provozována za účelem zisku.

Stromy se díky penězům od Ecosie sází po celém světě, avšak nejde o žádný guerilla projekt: sází se pouze druhy, které jsou s danou oblastí kompatibilní, a finanční podpora putuje pouze k prověřeným organizacím, které sázení i následnou péči provádějí profesionálně. Díky tomu vznikají i pracovní příležitosti pro místní komunity.

Vyhledávat na počítači můžete přímo z adresy www.ecosia.org. Můžete si také stáhnout doplněk do Chromu, Firefoxu nebo Safari a vyhledávat rovnou z adresového řádku. Pro mobilní uživatele existuje samostatná aplikace pro Android i iOS.

A jak to je s čísly? V průměru každých 45 vyhledávání zasadí jeden strom (svoje osobní počítadlo uvidíte vpravo nahoře). K dnešnímu dni tímto způsobem Ecosia podpořila vznik více než 100 milionů stromů po celém světě.

Ecosia Homepage 10.9.2020

Má to nějaký háček?

Na rovinu říkám, že Ecosia není Google. Výsledky vyhledávání nejsou vždycky ideální, ale běžnému uživateli naprosto postačí. Nezapomeňte si ale nastavit jazyk a oblast vyhledávání. Ecosia nepodporuje sledování externími službami typu Google Analytics, takže si vysloužila velké uznání od internetového prohlížeče Brave, který se snaží proti prodávání osobních dat systematicky bojovat.

Největším háčkem pro české uživatele však je, že se jim reklamy (díky kterým Ecosia sází stromy) prakticky nezobrazují. Čím to? Nemáme zatím bohužel dostatek uživatelů na to, aby inzerenti chtěli zaměřovat své reklamy na české publikum. Vy tedy svým používáním prohlížeče Ecosia žádné peníze na stromy „nevyděláte“, nicméně každý nový uživatel přispěje k tomu, aby se jednou i Česko stalo relevantním trhem pro udržitelný internet. Tím spíš je každý nový uživatel pro celý projekt ohromným přínosem.

Další tipy pro udržitelný digitální život

Existují samozřejmě i mnohem přímočařejší způsoby, jak minimalizovat svoji digitální uhlíkovou stopu. Začít můžete už od přístrojů samotných. Dnes není problém pořídit i u nás v Budějovicích použité mobily se zárukou, ať už třeba v Yeti Mobilu na Rudolfovské nebo v Mobil Pohotovosti například v IGY. Samozřejmostí jsou v obou prodejnách i opravy a výkup použitých zařízení. Nicméně pozor, v Yeti mobilu při nákupu nepochodíte s platební kartou a prodejna jako celek není moc příjemná. Holt nejdete pro zážitek, ale pro mobil 🙂

Ohledně oprav mám zkušenosti s naprosto fenomenálním pánem z Intuit Mobil v Galerii Dvořák, který se v mobilech opravdu vyzná a probudil k životu už leckteré beznadějné „cihly“. Samozřejmě si u něj můžete koupit i zbrusu nové kousky.

Pokud vám neleží na srdci jen množství použitého materiálu a odpadu, ale také původ všech součástek, které do dnešních mobilních zařízení patří, mrkněte na Fairphone. Osobní zkušenost s ním zatím nemám, protože (jak říká i samotný výrobce) věřím tomu, že nejudržitelnější telefon je ten, který právě máte. Vyhození fungujícího přístroje jen pro účely upgradu je právě to, proti čemu se Fairphone snaží bojovat. Také proto jsou jeho výrobky modulární – můžete vyměnit nejen baterii, ale třeba i fotoaparát, nabíjecí port a podobně. Je nicméně faktem, že jde co do parametrů o průměrný telefon za nadprůměrnou cenu. Platíte hlavně za to, že lidé, co se na jeho výrobě podílí, dostanou spravedlivě zaplaceno a že suroviny potřebné pro výrobu budou v maximální možné míře pocházet z oblastí, kde kvůli tomu neteče krev.

Kam pro udržitelnější laptopy a desktopy?

I počítače a notebooky se dají bezpečně pořídit z druhé ruky. Kromě spousty internetových obchodů a bazarů se můžete svěřit do péče ledenické prodejny Superlevná PC. Ta vznikla jako rodinná firma před více než sedmi lety. Nabízí zánovní a/nebo repasovanou techniku všech cenových i výkonnostních kategorií se zárukou alespoň 12 měsíců. Nejedná se zdaleka jen o PC, v sortimentu najdete úplně všechno od myší až po herní židle, a samozřejmě i notebooky všech velikostí, barev i značek 🙂

Velmi mile mě překvapil interiér i obsluha prodejny, takže i když z Budějc musíte trochu popojet, stojí to za to! Samozřejmě mají i e-shop, takže pokud víte, co chcete, máte to doma během pár dní.

V interiéru prodejny najdete kromě vystavených počítačů i dětský koutek 🙂

Nechcete sázet stromy jen vyhledávačem?

Na úplný závěr dvě drobné poznámky nad čarou:

1) Svůj vysloužilý mobil můžete přinést do ZOO na Hluboké a podpořit tak péči o biosférickou rezervaci v deštném pralese. Nelegální těžba kovů pro výrobu mobilů má za následek mimo jiné masivní odlesňování vzácných míst, která jsou domovem mnoha živočišných druhů.

2) Tropické deštné lesy se vám zdají daleko? Tak mrkněte na stránku Obnov les Pavla Dvořáka, skorokolegy z vedlejší kanceláře. Působí přímo na jihu Čech a s obnovou či výsadbou lesa vám může pomoct po všech stránkách – od sázení po dotace.

Tak ať rostou!


Chcete dostávat upozornění na nové články?

Žádný z přímých nebo nepřímých odkazů a kontaktů v tomto článku není placenou reklamou. Nic z nich nemám, ani za ně nenesu odpovědnost. Snažím se jen podělit o dobrou zkušenost s těmi, kdo žádné podobné kontakty nebo zkušenosti nemají.

Location | Publikováno v Blog