Odpady aneb Netřiďte zbytečně něco, co ani nemusíte kupovat

Odpady aneb Netřiďte zbytečně něco, co ani nemusíte kupovat

Třídění odpadu je samozřejmě záslužná věc. Ale i sebedokonalejší recyklace spotřebovává energii, peníze a čas, nehledě na to, že „udat“ vytříděný odpad poté, co se dostane do kontejneru, není vždycky jednoduché. Předcházet vzniku zbytečného odpadu je proto nejlepší cesta, jak otázku vyřešit elegantně a prakticky. Mně osobně se osvědčilo těchto pět způsobů a dobrá zpráva je, že to šetří i finance.

1) Sbohem plastovým lahvím a jednorázovým kelímkům

Já vím, tohle není přiliš originální. Ale vždycky když nakupuju, tak mě to prostě bije do očí. Regály přeplněné něčím, co vám doma teče z kohoutku. V lepším případě aspoň s nějakou příchutí, budiž. Ale i na to se dá vyzrát.

  • Já třeba používám nerezovou lahev Trash Hero, kterou můžete za 250 Kč koupit v Trvalém Pytlišti. Nerez je odolný, bez zápachu, a překvapivě lehký. A v rámci Trash Hero Bottle Refill programu si můžete nechat dolít vodu na každém registrovaném místě – kdekoli na světě.
  • Na kávu a čaj jsem si před časem pořídil kelímek rCup vyrobený ze spousty použitých jednorázových kelímků. Takhle nějak by se mělo zacházet s odpadem! Uzávěr drží skvěle, ale pozor, nejde o termohrnek, takže kafe časem vychladne. 🙂 Koupit můžete za 359 Kč například v obchodě Skvělá máma v Chelčického ulici.
  • A k těm plastovým lahvím a vodám. Když nestačí voda z kohoutku a dostanete chuť na bublinky, doporučit můžu Limobar. Není tak známý jako jeho izraelská konkurence SodaStream, ale funguje naprosto stejně a jde o českou značku – a ty by zvlášť v dnešní těžké době měly být podporované dvojnásob. Navíc je i levnější (základní verzi z obrázku koupíte za 1199 Kč). Doplnit jejich bombičky CO2 můžete například v elektru Okay na Strakonické za 149 Kč.

2) Nabíjecí baterie

Nejrůznější drobné elektroniky má doma asi každý víc než dost. Ovladače, myši, budíky, světýlka, meteostanice a různé další blbosti, které dohromady za rok spolykají hodně baterek (a ani ta výdrž není kdovíjaká). Jednoho dne jsem si řekl dost a nakoupil nabíjecí baterie do staré nepoužívané nabíječky z analogového fotoaparátu. A od té doby mám klid.

Počty hovoří jasně: i když jde o jednorázovou počáteční investici, 2000 nabití během životního cyklu hravě předčí cenu jakýchkoli jednorázových baterií. A hlavně – odpad téměř na nule.

Pokud chcete důsledně nakupovat v malých budějckých obchodech a ne v nadnárodních řetězcích nebo obchodních centrech, doporučuju Kontakt v Nové ulici. Nabíječku tam koupíte za 1199 Kč a 1ks nabíjecí baterie (ano, lze koupit klidně po jednom a bez obalu) stojí 79 Kč.

3) Bezobalové nakupování

Pokud vás téma plýtvání obaly zajímá, nemusíte zůstat jen u plastů nebo plastových lahví. Hnutí Zero Waste se snaží omezovat odpad na minimum. Ona nula v názvu je samozřejmě jen zbožné přání, nicméně stojí za to si alespoň občas udělat inventuru toho, co můžete omezit, znovu použít / naplnit, nebo se tomu třeba úplně vyhnout.

Skvělou inspirací vám v Budějcích můžou být obchody Trvalé Pytliště (potraviny, v menší míře zelenina/ovoce a další produkty), Skvělá máma (zaměřeno na produkty pro maminky a děti + drogerii a kosmetiku) a Rozmarýnka (tam jsou opět hlavně potraviny). Krom toho hrozně rád chodím do obchodu Čaje a sušiny na Mlýnské stoce pro sypané čaje.

Je asi ideální začít postupně, pár produkty, které se vám líbí. Logistika nákupu do vlastních obalů ze začátku může být trochu stresující, tak je dobré začít v malém. 🙂

Zdroj: Facebook bezobalového obchodu Trvalé pytliště

4) Velká balení a koncentráty

S obaly a baleními souvisí i množství. Občas stojí za to zapátrat, jestli třeba to, co běžně kupujete v baleních po jednom litru nebo kilu, neexistuje v nějakém větším provedení. Tady už samozřejmě závisí na tom, o co jde, kolik vás doma je, a jestli to, co potřebujete, dlouho vydrží a tak podobně.

Pár tipů na věci, co se doma osvědčily nám:

Prací prášek s jelenem: 15kg balení vám vydrží (skoro) věčně 🙂

Koncentráty: v koncentrované podobě najdete kdeco. Například naše flotila v GoDrive spotřebuje za rok poměrně hodně kapaliny do ostřikovačů. Místo nekonečného kupování a vyhazování pětilitrových lahví používáme koncentrát, který doplníme vodou. Jedna takováhle lahvička vystačí na 25 litrů letní směsi.

Lhenická šťáva: bag in box balení po 5 litrech místo jablečných džusů po jednom litru.

5) Upcycling a renovace

Nejkrásnější je, když věc, která vám dosloužila, dostane nový smysl. Tento nekonečně kreativní proces, kdy můžete kombinovat renovaci s upcyclingem (zjednodušeně řečeno přetvoření věci k jinému účelu), vás může zabavit, vzdělat i potěšit. Ať už se jedná o zrenovování starého kola, při kterém zjistíte, že máte ruce fakt levý, nebo o nějakou uměleckou dekoraci, využití odstřižků látky, zbylých kousků dřeva… Sky is the limit.

Přímo v Budějcích navíc působí Kabinet CB, který se specializuje na renovaci nábytku a nabízí také veřejnou dílnu, kde si můžete kutit. Dále si v něm můžete zapůjčit nádobí na vaše oslavy a dokonce si nechat vyklidit sklep nebo půdu a mít přitom jistotu, že příběh mnoha věcí, na které tam roky padal prach, ještě neskončí. Ať to tedy vezmete z jakékoli strany, jde o nesmírně záslužný projekt.

Zdroj: Facebook Kabinetu CB

Přestože má tohle všechno spoustu vzletných anglických názvů, mnohdy jde prostě o selský rozum našich babiček (a dědečků!). Nevyhazujte, co se dá opravit, darujte, co už nepotřebujete, využijte naplno to, co máte, a važte si věcí a práce, která za nimi je. Obecně to totiž člověka učí spokojit se s málem a nehonit se za zbytečnostmi. Pro mě je tenhle přístup nesmírně inspirativní a dá-li se to nazvat jakýmsi pokusem o minimalismus, tak budiž. 🙂


Chcete dostávat upozornění na nové články?

Žádný z přímých nebo nepřímých odkazů a kontaktů v tomto článku není placenou reklamou. Nic z nich nemám, ani za ně nenesu odpovědnost. Snažím se jen podělit o dobrou zkušenost s těmi, kdo žádné podobné kontakty nebo zkušenosti nemají.

Location | Publikováno v Blog