Budějovice? Buď eko více!

Budějovice? Buď eko více!

Devět článků, které tvoří základní přehled o udržitelném životě v Českých Budějovicích.

Bydlení: myslíte si, že udržitelný život je výsadou bohatých a jediná cesta k zelenému bydlení je přes nákladné novostavby? My si to nemyslíme. Dokonce si myslíme, že zabírání zemědělské půdy pro ekologické novostavby je mnohdy tak trochu pokrytecké.

Doprava: drahá auta do zásuvky spasí svět. Nebo ne? Jak se vyhnout extrémům a zkombinovat tři unikátní služby pro dopravu v Budějovicích – a ještě přitom ušetřit.

Jídlo a gastronomie: pandemie koronaviru poukázala mimo jiné na to, jak důležité mohou být lokální zdroje a alespoň částečná potravinová soběstačnost při výpadku dodavatelských řetězců. Přehled podniků, které podporují lokální produkci a místa, kde můžete sami nakoupit prověřené produkty pro vaši spotřebu.

Odpady: další téma, které se často řeší naprosto povrchně. Třídím, tak co? Přitom stačí drobné změny návyků a chytrá optimalizace a nemusíte spoustu odpadů vůbec produkovat. A v Budějovicích máme spoustu služeb i obchodů, které vám mohou výrazně pomoct. (A ne, nemusí vás přitom u(s)chvátit zero waste mánie.)

Energie: aniž byste hned museli běžet kupovat solární panely nebo místo komína pořizovali větrnou turbínu, spotřebu energií i její zdroje můžete snadno optimalizovat a nastavit tak, abyste nepřímo podporovali čistý energetický mix a zbytečně neplýtvali neobnovitelnými zdroji.

Internet a komunikační technologie: možná máte blízko k téhle oblasti, která často radarům udržitelnosti a zodpovědného přístupu uniká. Není to jen o second hand přístrojích nebo recyklaci. Jaké jsou možnosti u nás?

Sdílená ekonomika: koncept Knihovny věcí (Library of Things) umožňuje uvažovat o věcech, které nepotřebujeme často, jinak než dosud. Není to jen o tom, všechno si půjčovat a nic nevlastnit. Neméně důležité je mít něco, co mohu poskytnout, když to lidé potřebují. Existuje platforma, která by se dala využívat v Budějovicích?

Komunita: udržitelný život nesouvisí jen s hmotnými věcmi. Zdravá společnost, kvalita života a duševní zdraví jsou pevně propojené. V mnohém smyslu jsme si odvykli spolupracovat, protože všechno lze zvládnout samostatně, pomocí peněz. A najednou přišla koronakrize a začali jsme vnímat, že jsou situace, kdy se potřebujeme. Proč některé věci aktivně neudržovat i poté, co se život vrátí do normálu? A jaké jsou konkrétní tipy pro nás Budějčáky?

Životní prostředí: téma, které budí vášně. Přitom všichni tak nějak cítíme, že chceme žít v krásném a zdravém prostředí, jen se neshodujeme na způsobu řešení a některých parametrech. Pojďme tedy odhlédnout od ideologických rámců a podívat se na konkrétní prospěšné činnosti, projekty a aktivity, do kterých se v Budějovicích může zapojit každý.

Chcete dostávat upozornění na nové články?
Location | Publikováno v Blog